Turgut Şelalesi

Marmaris’in yakınlarında şirin bir köy olan Turgut Köyü ve Turgut Şelalesi

Turgut, Marmaris’in güneybatısında Bayır’dan 9 kilometre sonra gelen ve turizm adına her yıl büyük gelişmeler kaydeden bir yerdir.

Özellikle Cip safari turlarının popüler uğrak noktalarındandır. Köyde aynı zamanda halıcılık ön planda.

Dükkanlarda Türkiye’nin her yerinden gelen halılara rastlamak mümkün. Köye gelen ziyaretçiler halı dokuma işlemlerini canlı olarak izleyebilmekte.

Turgut Şelalesi yaz aylarında oldukça fazla ziyaretçi ağırlamaktadır ve turizm açısından bilinen bir yerdir. 

Yazın kavurucu sıcaklığında buraya gittiğinizde huzur bulursunuz. Şelalede serinlerken bir yandan da çevrede bulunan cafe tarzı yerlerde de karnınızı doyurabilirsiniz.

Turgut Şelalesinin ayrı bir özelliği de içinden bu kadar rahat yürünen coğrafi yapısına sahip olması tıpkı bir merdiveni anımsatmaktadır.

Turgut Şelalesi Muğla ilimizin Marmaris ilçesine bağlı Turgut mahallesinde Orhaniyeköyünde muhteşem kelimesinin yetersiz kaldığı cennet köşesi doğal bir şelaledir.

Dev sığla ağaçlarının bulunduğu bir alanda en büyüğü yaklaşık 10 metreden dökülen, peş peşe sıralanmış beş şelale var. Suları geçen yıllarda bir parça azalan şelale, yöre turizmine önemli bir katkı sağlıyor. Akdeniz ikliminin yaz sıcaklarında ortalığı kavurduğu günlerde, şelalenin göletinde serinlemek isteyenlerle dolup taşıyor yöre. Cip safari veya trekking etkinliğiyle gelen gruplar, şelale ziyaretinin ardından civardaki gözlemecilere veya alabalık lokantalarına akın ediyor.

Şelaleyi görmeye gerenler, Orhaniye’de denizin üstündeki ilginç oluşum Kızkumu’nu ziyaret edip Hisarönü’nün güzel sahillerinde yüzebilir. Marmaris’e 33 kilometre uzaklıktaki Turgut köyüne gitmek için iki alternatif var. İlki Marmaris-Datça yolunu takip edip Orhaniye sapağından sola dönen yolu izlemek. İkincisi ise Marmaris-İçmeler-Turunç güzergâhından Bozburun levhasına yönelmek ve Bayırköy’de sağa ayrılan kavşaktan yarım saatte Turgut’a ulaşmak.

Marmaris merkezden yaklaşık 30-40 km uzaklıkta, 3 ayrı şelaleden oluşan etrafı yemyeşil harika bir mekan. Turgut şelalesi ülkemizde görülmesi gereken, insana huzur, mutluluk ve bol oksijen veren ücretsiz bir şelaledir. Ulaşımı Marmaris‘ten safari turları ve kendi aracınızla mümkün. Güzergah üzerinde o kadar harika güzel yerler var ki; Turgut Şelalesi’ne varana kadar akşam olacaktır. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Open chat
1
Hoşgeldiniz, Mesajınızı Yazmak İçin Lütfen Aşağıdaki Gönder Butonuna Dokunun.